SEARCH
You are in browse mode. You must login to use MEMORY

   Log in to start

level: Level 1

Questions and Answers List

level questions: Level 1

QuestionAnswer
TIPI OBALFjordski tip Riaški tip Deltasti tip Dalmatinski tip Estuarski ali lijakasti tip Lagunski tip
Fjordski tipNorveška, Islandija, Škotska – potopljena ledeniška dolina
Riaški tipJZ Irska, SV Španija) – obala poteka prečno na geološko zgradbo – potopljena rečna dolina)
Deltasti tipdelta Donave, Rone, Pada
Dalmatinski tip(značilna za Dalmacijo – obala poteka vzporedno z geološko zgradbo ali slemenitvijo)
Estuarski ali lijakasti tipobala v državah Zahodne Evrope (ob ustjih rečnih dolin, omogočajo plovbo ladij ob plimi do pristanišč v notranjosti)
Lagunski tipznačilen za plitva morja (Baltsko morje)
ObdobjaPredkambrij Paleoevropa Mezoevropa Neoevropa
PredkambrijRuska plošča in Baltski ščit (na vzhodu in severu), del SZ Škotske na zahodu.
Paleoevropanastala v starejšem paleozoiku Skandinavsko gorstvo in velik del Britanskega otočja kaledonska orogeneza
Mezoevropanastala v mlajšem paleozoiku Evropska sredogorja Srednje in Zahodne Evrope, tudi Iberski polotok.) čez Bretanijo, JZ Anglijo in na J Irsko. prek Renskega gorovja na Zahodu do Sudetov na Vzhodu hercinska orogeneza
NeoevropaPosledice gubanja so se čutile tudi drugod po Evropi, nastale so kotline, tektonski jarki, prekrite z mlajšimi sedimenti (Panonska kotlina, Padska kotlina) od Pirenejev, čez Alpe, Apeninski polotok, Dinarsko gorstvo, Balkan in Karpate na Vzhodu Evrope. Gubanje so spremljali vulkanizem, ugrezanje in dvigovanje. alpidska orogeneza
Pleistocenska poledenitevv pleistocenu so bili veliki deli severne Evrope pokriti z debelim ledenim pokrovom. V srednji Evropi so bil pod ledom površine nad 1300 – 1500 m višine, v njih so drseli ledeniki daleč v nižine.
Dva osnovna tipa poledenitevgorska in celinska.
Značilnosti celinske poledenitve:debelina ledenega pokrova več 1000 m, led do morja, Antarktika, Grenlandija.
Značilnosti gorske poledenitveLedeniško površje v gorskem svetu oblikuje večinoma ledeniška erozija, medtem ko morene ali groblje nastajajo z ledeniško akumulacijo. Ledeniška erozija je odvisna od debeline ledu, kamninske podlage, po kateri ledenik drsi, hitrosti drsenja ter od količine in lastnosti drobirja, ki ga ledenik prenaša s seboj.
LEDENIŠKE AKUMULACIJSKE OBLIKELedeniške groblje ali morene Ledeniška jezera za čelno moreno Eratske skale ali balvani: Rečno Ledeniško ali fluvioglacialno delovanje
Jezeranaravna (ledeniška, kraška, tektonska) umetna (akumulacijska, ugreznjena)
Značilnosti vodovja:Številne reke so dovolj vodnate in primerne za: plovno pot rečnim ladjam evropska plovna pot Ren-Majna-Donava, 1992 številni rečni kanali tudi v Vzhodni Evropi (Moskva, plutje ladij v pet morij) Hidroenergetska izraba rek (reke v mladonagubanih gorovjih Evrope in v Skandinaviji)
JezeraNajveč jezer je na območju S in V Evrope. Večina so ledeniškega nastanka. (Ladoško jezero v Rusiji in jezero Inari na Finskem) Ledeniška jezera so tudi v Alpah. (Ženevsko jezero v Švici, Bodensko., Kimsko, Vrbsko, ) Zuidersko jezero (Nizozemska) postala so žarišče turizma
Blatno jezeroBlatno jezero – Madžarska njegova površina je 592 km2, v povprečju je globoko 3,2 m, največ pa 11 m. Prostornina vode je tako okoli 1,9 km3. Jezero je podolgovate oblike v smeri jugozahod - severovzhod, dolžina v tej smeri je približno 77 km, široko pa je med 4 in 15 km. ker se voda poleti segreje tudi do 26 °C, je zelo razvit kopališki turizem. Popularna sta tudi ribolov in jadranje ter zdravilišča in termalni vrelci
Vremenotvorna središča:Islandski minimum Genovski minimum Azorski maksimum Sibirski maksimum
Sibirski maksimumko se pozimi iznad Sibirije razširi nad Evropo, prinaša celinskemu delu Evrope zelo mrzlo, suho vreme.
Azorski maksimum(anticiklon) vpliva na podnebje predvsem poleti, ko južnemu delu Evrope prek Afrike prinaša suho in vroče vreme.
Genovski minimumGenovski minimum Območje zaliva Genove je znano po nastanku ciklonov v hladnejšem delu leta, razlog za nastanek ciklonov na tem področju pa so pogosto orografske ovire(relief). Je rezultat velikih razlik v temperaturi zraka nad toplim Sredozemskim morjem in hladnejšim nad evropsko celino ali Atlantikom. tovrsten ciklon vedno vsebuje tople in hladne sektorje, ki se "spopadajo" nad Jadranom, kar lahko privede do zelo močnih vetrovnih, nenadnih sprememb temperature zraka in skrajnega dežja in vlage.
Islandski minimum(ciklon) – stalno območje nizkega zračnega pritiska.Vse leto nastajajo potujoči cikloni, ki potujejo proti vzhodu ali jugovzhodu Evrope. Prinašajo padavine tako severni kot tudi južni Evropi.
Na podnebje vplivageografska širina Atlantski ocean (Severno atlantski tok) – oceansko podnebje razporeditev kopnega in morja (vpliv kontinenta, različni tipi celinskega podnebja), nadmorska višina, orografske ovire, relief (privetrne in zavetrne strani gorstev)
Podnebni tipiSredozemsko podnebje Oceansko podnebje Kontinentalno vlažno podnebje Kontinentalno polsuho in suho podnebje Zmerno hladno podnebje Tundrsko podnebje Gorsko podnebje
Sredozemsko podnebjeobale Sredozemskega morja, rastlinstvo prilagojeno poletni suši zimzeleno rastje makija, mediteranski gozdovi zimzelenih listavcev in iglavcev značilne poletne suše ter jesensko in zimsko deževje. poleti je območje pod vplivom subtropskega visokega zračnega pritiska z jasnim in suhim vremenom.)
Oceansko podnebje(dolg in relativno ozek pas od SZ Portugalske, Z Francije, Britanskega otočja do Z obal Severnega morja v Skandinaviji. mala letna temperaturna amplituda, zaradi bližine morja so poletja topla in zime mile, morje ob obali pozimi ne zamrzne.
Kontinentalno vlažno podnebje(temperature odvisne od geografske širine) proti vzhodu so večje temperaturne razlike in manj padavin, podnebje razširjeno v Srednji in Vzhodni Evropi,)
Kontinentalno polsuho in suho podnebje(razširjeno v južnem delu Vzhodne Evrope nizko travna stepa, ponekod polpuščava in puščava)
Zmerno hladno podnebje(del Skandinavije in na severu evropskega dela Rusije manjša količina padavin, julijske temperature so še višje od 10 ̊C proti vzhodu se višajo temperaturne amplitude severni iglasti gozd (tajga)
Tundrsko podnebje(skrajni pas severa Skandinavije in evropskega dela Rusije. poleti se led stali samo na površini. kljub veliki vlažnosti, zlasti v jeseni pade le malo padavin snega je malo, obleži pa več mesecev. reke so dolgo zamrznjene)
Gorsko podnebjegorata alpska območja, gorsko rastlinstvo)
Tipi rastlinstvaPred poselitvijo so v Evropi obstajali naslednji tipi naravnega rastja: tundrsko rastlinstvo, gozd, travinje, močvirja, visoko travna, nizko travna in grmovna stepa ter mediteransko grmovno rastlinstvo. Človek je s svojimi posegi spreminjal tudi rastlinstvo. Izsekaval je gozd, dobival pašnike in tudi goli kras. Naravni listnati gozd je nadomestil iz gospodarskih razlogov z iglavci, močvirja in stepe je z melioracijami in umetnim namakanjem spremenil v kulturne površine.
Pas tundreZajema ozko območje vzdolž, zaledenele rusko-finske obale in nekatere površine ob skandinavskih fjordih zamrznjena tla se odtajajo samo poleti, pa še to samo na površju. tu raste malo rastlin.
TajgaSklenjena območja iglastega gozda, južno od polarne gozdne meje. značilna je gosta rast, ne preveč visokih dreves. od listavcev raste v tem območju samo breza, na neprepustnih tleh pa se pojavljajo tudi močvirja.
Listnati in mešani gozdSega vse od obal severnega Britanskega območja, severne Francije, južne Skandinavije, severne Nemčije, Poljske do srednje Rusije. ob gozdnatih površinah so tudi pašniki. lega ob morju in nadmorska višina določata rastlinstvo tega območja. v zahodnoevropskem delu uspevajo zimzelena drevesa in hrast. v SZ Nemčiji prevladuje hrast, ob Baltskih obalah pa bukev.
StepaZaradi poljedelstva je obseg stepe v Evropi zelo zmanjšan. gozdna stepa je tam, kjer je še dovolj padavin spremenjena v kulturno stepo.
Sredozemsko rastlinstvoRastline tega območja so prilagojene poletni suši in močnemu izhlapevanju v nižavju sredozemskega sveta uspevajo lovor, mirta, oleander, oljka,zimzeleni listavci, primorski bor, pinije, cipres v južni Španiji najdemo tudi pritlikave palme agave in evkaliptuse so ljudje v ta območja naselili sami zaradi uničenja gozda, sekanja in paše v preteklosti je nastala makija v Sredozemlju rastejo oljke in sadje, agrumi, kar povzroča zelo intenzivno kmetijstvo v tem delu Evrope.
DEGRADACIJA GEOGRAFSKEGA OKOLJA EVROPEGlavni onesnaževalci okolja v Evropi so: industrija rudarstvo kmetijstvo promet naselja množični turizem onesnaženost voda onesnaženost zraka
Posledice kislega dežjaumiranje gozdov (iglastih) povečuje kislost stoječih in tekočih voda kislost prsti življenje v vodah umira prsti manj uporabne škoda na spomenikih in pročeljih stavb
JezikiPrevladujejo indoevropski jeziki: germanski jeziki slovanski jeziki romanski jeziki drugi jeziki (keltski, baltski, grščina in albanščina) Neindoevropski jeziki: ugrofinščina (madžarščina, finščina, estonščina, laponščina) turščina in baskovščina
ManjšinePoleg številnih narodov je v Evropi tudi veliko narodnih manjšin. Nekatere imajo priznane vse narodnostne pravice (nekateri tudi široko avtonomijo- Katalonci v Španiji). Ponekod je položaj manjšin precej slabši. Asimilacija manjšin.Neupoštevanje narodnostnih pravic je ponekod pripeljalo tudi do: avtonomističnih teženj (želja po večji avtonomiji) separatističnih zahtev (želja po popolni odcepitvi)
ReligijaNajpomembnejša verstva v Evropi: katoliška vera protestantska vera pravoslavna vera muslimanska vera (islam) Visok je tudi delež neverujočih najbolj razširjena vera v Evropi je krščanstvo.
Razporeditev prebivalstvaTudi Evropa je različno gospodarsko razvita: osrednja ali centralna območja (zgoščeno največ gospodarske moči, privlačna za priseljevanje ljudi) robna ali periferna območja (zaostajanje v gospodarskem in demografskem smislu)
Modra bananaNajpomembnejše evropsko osrednje območje – modra banana preko JV Anglije – držav Beneluksa, zahodne Nemčije, Švice do severne Italije. Zelo gosta poselitev, izjemna gospodarska moč, razvito in gosto prometno omrežje, vlaganja velikih multinacionalnih družb najpomembnejša evropska mesta (London, Bruselj, Amsterdam, Frankfurt, Munchen, Milano) • visoka tehnologija, • informacijska tehnologija, • trgovina, bančništvo
sončni pas“širši obalni pas od SV Španije (Barcelona) do francoske sredozemske obale (Marseille) prijetnejše podnebje – sproščen način življenja splošen dvig gospodarske razvitosti, razvita univerzitetna in raziskovalna središča izboljšana izobrazbena sestava prebivalstva dobre prometne povezave
„prehodna območja“Pomembna urbana središča kot Pariz, Berlin, Madrid, Hamburg, Rim so ostala izven omenjenih pasov velik gospodarski, kulturni pomen
„prehodna območja“Pomembna urbana središča kot Pariz, Berlin, Madrid, Hamburg, Rim so ostala izven omenjenih pasov velik gospodarski, kulturni pomen
„robna območja“najbolj oddaljeni kraji Zahodne, Južne in Severne Evrope območja JV in Vzhodne Evrope
Vzroki za selitvepolitični vzroki (po koncu druge svetovne vojne, močno so se spremenile politične meje držav Evrope.zaradi poraza v vojni se je prisilno priselilo ali zbežalo na območje današnje Nemčije okoli 12 milijonov ljudi Ekonomski vzroki
Oblike priseljevanjaazilanti in begunci ilegalni priseljenci visoko kvalificirani migranti premožni upokojenci
Etnični problemiEtnični problemi priseljencev – avtohtono in alohtono prebivalstvo Ukinitev številnih starih delovnih delovnih mest (rudarstvo, industrija, gradbeništvo) Večja brezposelnost priseljencev večja mesta Evrope so postala izrazitomedkulturno okoljev nekaterih delih mesta, so priseljenci že v večini
Nordijske državeIslandija Danska Norveška Švedska Finska
Pribaltske državeEstonija Latvija Litva
Podnebje- državeOceansko podnebje (Danska, obale Norveške) Gorsko podnebje (Skandinavsko gorovje) Zmerno hladno podnebje (večji del Švedske, Finska) Tundrsko podnebje (skrajni sever Skandinavije) Kontinentalno vlažno podnebje (Baltske države)
Rastjena skrajnem severu uspeva tundrsko rastlinstvo (nizke trave, mahovi, lišaji,pritlikave breze) značilne črede severnih jelenov južneje se razprostirajo iglasti gozdovi – tajga (večina Finske, dobršen del Švedske) pas mešanega gozda (jug Švedske in Finske, Danska in pribaltske države)
Površje Severne Evrope sestavljajo različne naravne enote:Skandinavsko gorovje (spušča se proti vzhodu do Botnijskega zaliva) Finska plošča (rahlo valovit svet, ki jo tvorijo stare kamnine) polotok Jutlandija (ozemlje Danske) Ruska plošča (območje Pribaltskih držav)
Rudeštevilna raznovrstna in bogata nahajališča rud zelo pomembna so nahajališča železove rude veliko je tudi rud barvnih in žlahtnih kovin (svinec, cink, nikelj, srebro, baker) bogata nahajališča nafte in zemeljskega plina v Severnem morju
Energetski virihidroenergija na Norveškem, Švedskem in Islandiji nafta in zemeljski plin na območjih Norveške in Danske termoelektrarne na jugu Finske in na Danskem jedrska energija na Švedskem in na Finskem
Poraba energijeVelika poraba energije zaradi nizkih temperatur, Veliki porabniki so: industrija aluminija na Norveškem, železarstvo na Švedskem, lesnopredelovalna industrija na Finskem in Švedskem
Zahodna evropaMed države Zahodne Evrope prištevamo: • Irsko • Veliko Britanijo • države Beneluksa (Belgijo, Nizozemsko in Luksemburg) • Francijo • k državam Zahodne Evrope prištevamo tudi Monako, ker leži znotraj Francije, čeprav ima tipične poteze Južne Evrop4
Pomorstvo in rečni promet:ribolov pristanišča – uvoz surovin, energetskih virov, industrijskih izdelkov (Rotterdam –nekoč največje na svetu, danes 11. na svetu) reke – lijakasti izlivi - promet plovni kanali
Kolonialni imperijv 19. stoletju je industrializacija pripomogla k ustvarjanju velikih kolonialnih imperijev, saj so VB, Francija, Nizozemska in Belgija potrebovale tako surovine za svojo industrijo kot tržišče za svoje izdelke. največji imperij si je seveda ustvarila Velika Britanija kolonialne velesile so še do danes v bivših kolonijah ohranile svoj vpliv – VB v Commonwealtu, Francija v frankofonski skupnosti
Površje- ZVišje dele sestavljajo stara, povečini že uravnana kaledonska in hercinska gorovja Škotsko višavje, Ardeni, Centralni masiv, Penini) in območja mladonagubanih gorovij -Pireneji in Alpe Velike kotline in nižine Pariška kotlina, nižinsko površje Nizozemske
Rastjebujno travniško rastlinstvo (zelena Evropa) –Irska mediteransko rastlinstvo gorsko rastlinstvo
Narodna, jezikovna in verska sestavaGermani (Angleži, Flamci, Nizozemci) Romani (Francozi, Valonci) potomci starih Keltov (Irci, Škoti,Valižani, Bretonci). Belgija: Flamci - nizozemski jezik Valonci – francoski jezik Francija: številne narodne manjšine in jeziki VB:angleščina, valižanščina, škotska gelščina, irska gelščina