Question:
Hvad kendtegner bruskfisks hud?
Author: Asger Lindberg-NielsenAnswer:
Huden er dækket af en skæl kaldet placoidskæl. Den består af en basalplade i dermis med en latteral udvækst som er dannet af tandben (dentin). Det yderste af placoidskællet er dækket af emalje som er ligeså hårdt som stål. De har også chromatoforer i huden som gør de kan skifte farve efter omgivelserne og camfoflere sig. Plakoidskællet laver også en hydrodynamisk fordel så de lættere glider igennem vandet. De giver også mekanisk beskyttelse.
0 / 5 (0 ratings)
![Huden er dækket af en skæl kaldet placoidskæl. Den består af en basalplade i dermis med en latteral udvækst som er dannet af tandben (dentin). Det yderste af placoidskællet er dækket af emalje som er ligeså hårdt som stål.
De har også chromatoforer i huden som gør de kan skifte farve efter omgivelserne og camfoflere sig.
Plakoidskællet laver også en hydrodynamisk fordel så de lættere glider igennem vandet. De giver også mekanisk beskyttelse.](https://markdown.memory.com/eq_uploads/1110592/question_image_dfaf9629-a7d4-4f4c-b13f-e950ab0202a9.jpg)
1 answer(s) in total